Podróż przez kino azjatyckie trwa - ogłaszamy daty 17. Pięciu Smaków
17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków, symbolizowany przez Wodnego Królika, odbędzie się w dniach 15-21 listopada w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka. W wersji on-line potrwa aż do 3 grudnia! Wydarzenie realizowane będzie przez odmieniony zespół, ale pozostaje przeglądem najlepszych i najbardziej ekscytujących filmów azjatyckich. Już teraz serdecznie zapraszamy do kin i przed domowe ekrany.
W programie tegorocznej edycji znajdą się sekcje dobrze znane pięciosmakowej publiczności. Nowe Kino Azji będzie konkursowym przeglądem najciekawszych filmów twórców młodych lub jeszcze nie mających ekspozycji na światowych festiwalach. Asian Cinerama to z kolei sekcja pełna elektryzujących mainstreamowych hitów. Line-up uzupełnią trzy sekcje tematyczne - będzie focus na zupełnie nowy kierunek, retrospektywa wielkiego mistrza, i więcej. Program dostarczy całego spektrum emocji: będzie kameralnie, ale też epicko; chwilami romantycznie, a chwilami - strasznie.
Rok Wodnego Królika
Symbolem 17. edycji Pięciu Smaków jest Wodny Królik, który zwiastuje rok nadziei. Wodny Królik jest powszechnie uznawany za patrona o najszczęśliwszych konotacjach – symbolizuje długie, spokojne i dostatnie życie. Wierzy się, że króliki przynoszą też dobrą energię w budowaniu relacji.
Zmiany w zespole festiwalu
Takiej energii w tym roku potrzebujemy – Festiwal Filmowy Pięć Smaków przechodzi zmiany organizacyjne, największe w swojej historii. 17. edycja będzie pierwszą, podczas której zespołem nie pokieruje Jakub Królikowski, twórca festiwalu i jego wieloletni dyrektor.
Dla nas – osób, które zostały przy Festiwalu – to duże wyzwanie i niemały wysiłek. Zdecydowaliśmy, że będziemy kierować festiwalem kolektywnie, co znaczy, że Pięć Smaków nie będzie miało dyrektora głównego. Wierzymy, że wspólne działania będą demokratyczne i skuteczne.
Festiwal na pewno będzie trochę inny – to nieuniknione, kiedy z małego zespołu odchodzi osoba kluczowa, która w dodatku dbała o każdy, najmniejszy nawet detal organizacyjny. Nie zmienią się jednak na pewno wartości, którymi się kierujemy od lat, i o których opowiadamy za pomocą filmów.
Skąd nasza decyzja o tym, aby kontynuować festiwal? Wierzymy, że kinematografie azjatyckie potrzebują swojego festiwalu w Polsce. Wierzymy, że nie pokazaliśmy jeszcze wszystkich filmów, którymi chcemy się z Państwem podzielić. Wierzymy, a nawet wiemy, że jesteście Państwo najlepszą widownią na świecie, i że nadal z entuzjazmem będziecie oglądać filmy, które dla Was starannie wybierzemy.
Bądźcie z nami, widzimy się już w listopadzie!