Twórczym okiem – kto przyjedzie na 18. Pięć Smaków?
Jak co roku, Festiwal Pięć Smaków to okazja do spotkania się z wyjątkowymi artystami, którzy swoim autorskim spojrzeniem i filmowym stylem reprezentują różnorodność kontynentu azjatyckiego. Na 18. edycji spotkamy się z osobami z Japonii, Chin, Malezji, Tajwanu, a także Hongkongu!
Z dala od czerwonych dywanów i wielkich ceremonii – spotkania po filmach na Pięciu Smakach to zawsze szansa na zbliżenie się i do twórców, i do ich filmowych historii. Większość z nich to autorzy filmów konkursowej sekcji Nowe Kino Azji – nowe talenty, żarliwie i odważnie portretujące azjatycką współczesność. Rokrocznie pięciosmakowa publiczność zaskakuje przyjeżdżających do Warszawy gości – swoimi pytaniami, ciekawością, wiedzą. Spotkania na festiwalu to jeden z esencjonalnych elementów tożsamości Pięciu Smaków – okazja do poszerzenia horyzontów w intymnej i przyjaznej atmosferze.
Z kolei dla widowni online’owej przygotowaliśmy specjalne rozmowy w formie zdalnej! Razem ze startem festiwalu będzie można je oglądać na naszej platformie VOD. Z kuratorami Pięciu Smaków spotkali się między innymi: Shin’ya Tsukamoto (“Tokyo Fist”), Hsiao Ya-chuan (“Szczwany lis”), Kelvin Tong (“Rok bez znaczenia”), Nick Cheuk (“Pamiętnik z dzieciństwa”), Shishir Jha (“Ziemio, bądź bezpieczna”), czy Wei Liang Chiang (“Kundel”), a zapis rozmów jest idealną okazją do poszerzenia kontekstów wokół filmów.
Goście 18. Pięciu Smaków
Hiroshi Ishikawa
Urodzony w 1963 roku japoński reżyser filmowy, który zaczynał karierę jako twórca komercyjny, pracując dla firm takich jak Shiseido lub Toyota. W 2001 zdecydował się poszerzyć swoje portfolio o artystyczny projekt – rok później powstało „tokyo.sora”, wyjątkowa opowieść o tokijskiej codzienności, która powstała bez scenariusza, w wyniku improwizacji zaangażowanych osób. Film miał premierę na festiwalu w Locarno. Przez całą swoją karierę Ishikawa zrealizował raptem trzy pełne metraże, ale wszystkie cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników niezależnego kina japońskiego. Pokaz jego “tokyo.sora” na 18. Pięciu Smakach odbędzie się ze specjalnie przygotowanej na potrzeby festiwalu kopii.
Shiika Okada
Urodzona w 1996 roku japońska scenarzystka i reżyserka. W 2018 roku ukończyła Wydział Sztuki Intermedialnej Uniwersytetu Sztuk w Tokio. Zdobyła uznanie dzięki swoim wysoce oryginalnym animowanym filmom, jednak oprócz animacji tworzy również muzykę i pisze scenariusze. Od 2019 roku studiuje na Wydziale Animacji na Tokyo University of the Arts Graduate School of Film and New Media. Jej 5-minutowa animacja, Maternal Awakening, zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na 43. Festiwalu Filmowym Pia w 2021 roku. „Kroniki kisspeptyny” to jej debiut fabularny – jeden z najbardziej oryginalnych filmów w japońskim kinie niezależnym ostatnich lat.
więcej o filmie "Kroniki kisspeptyny"
Peng Tzu-hui i Wang Ping-wen
Duet reżyserski z Tajwanu, który za swój debiutancki pełen metraż “Wiosenną podróż” otrzymał nagrodę za reżyserię na festiwalu w San Sebastian. Ich współpraca to unikalne połączenie – Peng jest artystką z backgroundem w malarstwie, ceramice i filmie; a Wang uzupełnia tę metodologię o spojrzenie dziennikarskie – w swoich krótkich metrażach interesowała się przede wszystkim tematami rodziny, które wybrzmiewają bardzo wyraźnie w “Wiosennej podróży”. Po sukcesie w San Sebastian, ich projekt został wybrany do programów wielu festiwali na całym świecie.
więcej o filmie "Wiosenna podróż"
Chia Chee Sum
Malezyjski reżyser i współzałożyciel theCommonist, firmy zajmującej się produkcją filmów i animacji z siedzibą w Malezji i Tajlandii. Jest absolwentem prestiżowych programów, takich jak Asian Film Academy w Busan i Talents Tokyo, gdzie zdobył nagrodę Talents Tokyo 2020. Debiut fabularny Chia, "Oaza na chwilę", został zrealizowany w ramach SEAFIC (Southeast Asia Fiction Film Lab) i zaprezentowany na Locarno Open Doors Hub i Berlinale Talent Project Market. Był również prezentowany w sekcji Forum na Berlinale w 2024 roku.
Więcej o filmie "Oaza na chwilę"
Qu Youjia
Urodzony w 1990 roku filmowiec i fotograf, ukończył Pekińską Akademię Filmową i Rhode Island School of Design. Jego debiutancki film krótkometrażowy „Meijing" (2017) zdobył kilka nagród, w tym Night Award na festiwalu Signes de Nuit. Jego drugi film „Together Apart" zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na FIRST International Film Festival w Xining i został zakwalifikowany do konkursu Bright Future Mid-length na IFFR. "Siedziała jak każda inna" (2024) to jego pierwszy film pełnometrażowy, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale.
Więcej o filmie "Siedziała jak każda inna"
Sasha Chuk
Urodzona w 1991 roku kantońska pisarka, scenarzystka i reżyserka. Studiowała literaturę chińską i socjologię na Uniwersytecie w Hongkongu. Jej film krótkometrażowy „The Dropout of Her” (2019) zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Fresh Wave. Jej kolejny krótkometrażowy film „Plain Sailing” (2022) zdobył Złotą Nagrodę na 27. ifva Awards (Asian Open Category) i został wybrany do programu Osaka Asian Film Festival. W 2020 roku wygrała First Film Initiative organizowaną przez Create Hong Kong za scenariusz do „Życzę ci dobrze”, adaptacji jej powieści. „Życzę ci dobrze” to jej pełnometrażowy debiut reżyserski, za który otrzymała nominację do Golden Horse Award w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany”. Producentem i mentorem projektu jest Stanley Kwan.