Pięć Smaków w Domu
Festiwal

Konkurs Krytyczno-Filmowy o Kinie Azji im. Jagody Murczyńskiej

Fundacja Jagody Murczyńskiej oraz Festiwal Filmowy Pięć Smaków zapraszają osoby piszące o kinie azjatyckim do udziału w pierwszej edycji Konkursu Krytyczno-Filmowego o Kinie Azji im. Jagody Murczyńskiej. Autor(ka) zwycięskiego tekstu wyjedzie na tydzień na prestiżowy festiwal filmowy do Azji!

Wręcznie nagród pierwszej edycji konkursu odbędzie się 17 listopada o godz. 19:45, podczas Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Jagoda Murczyńska (1982-2022) była filmoznawczynią i kulturoznawczynią, a także współtwórczynią i programerką Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przez lata odpowiadała za selekcję na Festiwalu, konsekwentnie sprowadzając do Polski filmy, które były odbiciem jej wrażliwości i pasji. Głównymi obszarami jej zainteresowań było kino Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim to tworzone przez kobiety, a także teoria i praktyka kostiumu filmowego. 

Jagoda również dużo pisała, a jej teksty o kinie Azji stały się punktem odniesienia dla innych. Jej krytycznofilmowe spojrzenie charakteryzowało się wnikliwością wobec kulturowych niuansów i empatią wobec bohaterów i bohaterek cierpiących z powodu przemocy, wykluczenia i nierówności społecznych. Była niezrównana w dostrzeganiu znaczeń zawartych w filmowych obrazach natury i codziennych rytuałów. 

Chcąc uhonorować pamięć Jagody i jednocześnie kontynuować jej misję popularyzacji filmu azjatyckiego w Polsce, założyciele Fundacji Jagody Murczyńskiej oraz Fundacja Sztuki Arteria, organizator Pięciu Smaków, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Konkursie skierowanym do osób piszących o kinie Azji. 

Warunki udziału w Konkursie im. Jagody Murczyńskiej

Zadaniem konkursowym jest przesłanie na adres festiwal@piecsmakow.pl niepublikowanego nigdzie wcześniej eseju o tematyce dotyczącej współczesnego (po roku 2000) kina Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Objętość tekstu powinna wynieść od 10 do 15 tysięcy znaków ze spacjami. Do tekstu należy dołączyć krótki życiorys. Konkurs przeznaczony jest dla osób poniżej 35 roku życia. 

Przyjmowanie prac do 1. edycji konkursu zakończyło się 20 września 2024.

Jury pierwszej edycji konkursu

Nadesłane teksty zostały ocenione przez Jury, w którym w tym roku zasiądają:

Katarzyna Borowiecka

Dziennikarka filmowa od 17 lat związana z radiem – w Trójce prowadzi audycję Wszystko Wszędzie Teraz - o popkulturze. Była gospodynią Aktualności Filmowych w Canal+ i Netflix Studio na YT oraz POPcastu– podcastu o popkulturze. Fanka Davida Finchera, Studia Ghibli i Batmana.

Marta Stańczyk

Filmoznawczyni zatrudniona w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ i redaktorka czasopisma "Ekrany". Autorka książek o współczesnym kinie i teorii filmu (Czas w kinie [2019], Filmowe sensorium [2023]), członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz European Network for Cinema and Media Studies. Interesują ją narracje mniejszościowe i dyskursy krytyczne - przede wszystkim feministyczne i posthumanistyczne.

Marcin Jacoby

Profesor Uniwersytetu SWPS, sinolog, tłumacz literatury, badacz Chin i Korei Płd. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych oraz kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich USWPS. Członek europejskiego konsorcjum badawczego China Horizons (DWARC). Autor popularnych publikacji: Chiny bez makijażu, Korea Południowa: Republika żywiołów, współautor Nowej gry w Chińczyka.

Nagrody

Nagrodą główną konkursu jest udział laureatki/laureata w 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jeonju w Korei Południowej w maju 2025 roku. Organizatorzy konkursu sfinansują przelot, hotel i akredytację laureata/laureatki. Laureat/laureatka otrzyma również statuetkę projektu artystki wizualnej i montażystki Laury Paweli. 

Jurorzy przynają także wyróżnienia. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają karnet 18. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.  Nagrodzone teksty zostaną opublikowane w papierowym wydaniu i na stronach kwartalnika “Ekrany”, będącego partnerem medialnym konkursu, oraz na stronach Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Partnerami konkursu są Ekrany i MFF Nowe Horyzonty. Patronami medialnymi są Filmawka, Pełna Sala oraz Filmweb.

Fundatorem nagrody głównej jest Fundacja Sztuki Arteria, organizator festiwalu Pięć Smaków.
 

Laureaci  pierwszej edycji konkursu

Nagroda Główna

Magda Nieświec

za tekst "Kolektywna i indywidualna pamięć w kambodżańskim kinie dokumentalnym Rithy'ego Panha". Nagrodą jest udział laureatki w 26. MFF Filmowym w Jeonju w Korei Południowej w maju 2025 roku.

Uzasadnienie jury:

Tekst umiejętnie i z wyczuciem przedstawia nieznane szerzej filmy Rithy’ego Panha. Za pomocą precyzyjnej struktury i języka, a także dobrej znajomości kontekstu najnowszej historii kambodżańskiej autorka wprowadza w niuanse traumy historycznej i ukazuje siłę kina dokumentalnego. Esej wyróżnia się dużą wartością poznawczą i udanym ukazaniem tła historyczno-społecznego omawianych filmów.

Wyróżnienia

Julian Marcinów 

za tekst “Więcej niż czysty eskapizm. Japońskie filmy o potworach w XXI wieku”

Uzasadnienie jury: Popularnonaukowy artykuł przedstawiający przemiany kaiju eiga i odczytań nurtu na przykładzie serii o Godzilli. Przejrzysta struktura pomaga prześledzić ewolucję zjawiska i dowartościować lekceważone nierzadko “filmy o potworach”. Autor w udany i ciekawy sposób prezentuje swoje zainteresowania filmowe.
 

Roksana Skibińska 

za tekst “Starość nie radość, młodość nie wieczność – sylwetki seniorek w kinie południowokoreańskim”

Uzasadnienie jury: Autorka dobrze orientuje się w kontekście społeczeństwa południowokoreańskiego, naświetlając jego rzadziej omawiane aspekty. Z wrażliwością i zaangażowaniem opisuje współczesne kino, traktując je jako medium demaskatorskie i z ducha społeczne.
 

Jakub Wanat 

za tekst “Kartografia emocji. Kino chińskie w XXI wieku”

Uzasadnienie jury: Udana synteza najnowszej kinematografii chińskiej. Autor posiada wiedzę, na której podstawie wyciąga samodzielne wnioski i wskazuje nowe tendencje kinematograficzne.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas 18. edycji Festiwalu Pięć Smaków, 17 listopada o godz. 19:45, przed seansem filmu "Aktorka" w Kinie Muranów.

Regulamin konkursu 

Uczestnictwo w konkursie jest równoważne z akceptacją regulaminu:

Regulamin Konkursu im. Jagody Murczyńskiej

Ważne terminy
  • 20 czerwca 2024 - ogłoszenie konkursu
  • 20 września - zakończenie przyjmowania prac do konkursu
  • 20 października - ogłoszenie werdyktu jury
  • 17 listopada - uroczyste wręcznie nagród podczas AFF Pięć Smaków
Fundacja Jagody Murczyńskiej

Strona fundacji 

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.