Dragon Inn

Long men kezhan
reż. King Hu
Tajwan, Hongkong 1967, 111’
napisy: polskie i angielskie

Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie

Sprawdź dostępność!
Pokazy w kinie
cz 16 lis, 18:15
Muranów
Muranów
sb 18 lis, 12:45
Muranów
Muranów
Dostępność online
17 listopada – 19 listopada
25 listopada – 26 listopada
2 grudnia – 3 grudnia
Materiały dodatkowe
Nagrody i festiwale
Festiwal Filmowy i nagrody Złotego Konia w Tajpeju 1968 - najlepszy scenariusz
O filmie
Tajwan, Hongkong 1967
Czas trwania: 111’
reżyseria: King Hu
scenariusz: King Hu
zdjęcia: Hua Hui-Ying
montaż: Chen Hung-Min
muzyka: Chow Lan-Ping
obsada: Shang Kuan Ling-Feng, Shi Jun, Bai Ying, Hsu Feng
producent: Sha Yung-Fong
produkcja: Union Film Company
język: mandaryński
barwa: kolor
Partner

Opis filmu

W czasach dynastii Ming pierwszy eunuch złego cesarza, Cao Shaoqin, doprowadza do egzekucji lojalnego ministra obrony, Yu Qiana. Dzieci Yu zostają skazane na wygnanie z dala od Chin i ruszają w podróż w kierunku zachodniej granicy. Mimo to Cao wysyła swojego najlepszego agenta, aby wyeliminował potomstwo ministra. Wszyscy spotykają się w przygranicznym zajeździe Dragon Inn, który staje się przestrzenią snucia intryg i licznych starć.

Będący debiutem Kinga Hu na tajwańskim gruncie, „Dragon Inn" stawia go w odmiennym świetle pośród twórców wuxia. Pierwsze z arcydzieł rodzącego się mistrza podważa hegemonię Hongkongu jako stolicy kina gatunkowego, wyznaczając nowy standard myślenia o języku filmowym i choreografii sztuk walki. Ograniczając się do zamkniętej przestrzeni zajazdu, Hu dał popis inscenizacyjnej maestrii i slapstickowego wyczucia. Gospoda zamienia się w wirującą, pełną latających przedmiotów scenę, na której dochodzą do głosu zarówno komediowe gagi, jak i fascynujące pojedynki, te ostatnie po latach wciąż zaskakują precyzją mistrzowskiego oka Kinga Hu.

tekst:
Łukasz Mańkowski

King Hu

Urodzony w Pekinie w 1932 roku, dorastał otoczony klasyczną chińską sztuką malarską i literaturą. Jako osiemnastolatek przeprowadził się do Hongkongu i zajął się tworzeniem plakatów reklamowych, po czym trafił do słynnego studia braci Shaw. Po sukcesie „Napij się ze mną”, które zrewolucjonizowało gatunek wuxia, wyjechał na Tajwan, by nakręcić entuzjastycznie przyjęty „Dragon Inn”. Kolejny film, „Dotyk zen”, powstawał ponad trzy lata i uchodzi za największe arcydzieło reżysera. Jego kolejne filmy powstawały m.in. w Korei Południowej i zaliczają się do kanonu ambitnego wuxia, ale pozostają mało znane poza Azją. Dzisiaj King Hu uchodzi za wizjonera kina akcji, który wykreował trendy do dzisiaj obecne w mainstreamie.

Filmografia:

1966 Napij się ze mną / Da zui xia / Come Drink with me

1967 Dragon Inn / Long meh kezhan / Dragon Gate Inn

1971 Dotyk zen / Xia nu / A Touch of Zen

1973 Ying chun gez hi / The Fate of Lee Khan

1979 Deszcz w górach / Kong shan ling yu / Raining in the Mountain

1979 Legenda gór / Shan zhong zhuan qi / Legend of the Mountain

1983 Koło życia / Da lunhui / The Wheel of Life (jedna z nowel)

1993 Hua pi zhi: Yin yang fa wang / Painted Skin

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.