Hellaro
Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie
Pokazy w kinie
Kinoteka 2
Kinoteka 2
Opis filmu
Bezkresne mokradła Wielkiego Rannu, palące słońce i sól, która gryzie w oczy. To zachodnie Indie, wieś w stanie Gudźarat, którą zamieszkuje społeczność od lat biegła w tańcu garba – wyrazistym, dynamicznym, wyzwalającym i choreograficznie precyzyjnym. Niestety mogą go tańczyć tylko mężczyźni. We wsi, rządzącej się patriarchalnymi zasadami, kobiety żyją w zamknięciu, odizolowane od wszystkiego, co mogłoby przynieść im przyjemność. Ich taniec mógłby zostać uznany za obrazę bogów, którzy rzekomo za grzechy jednej z młodych dziewczyn nałożyli na miejsce klątwę suszy.
Jedynym kontaktem kobiet ze światem zewnętrznym są ich codzienne spacery po wodę. Pewnego dnia na swojej drodze spotkają tajemniczego przybysza, którego uratują od wycieńczenia. Okazuje się, że jest bębniarzem i gdy wydobędzie dźwięk z dholu, kobiety po raz pierwszy będą mogły zatańczyć własny taniec. „Hellaro” posiada cechy opery mydlanej, tanecznego musicalu i emancypacyjnej opowieści. Sprzeciw wobec patriarchatu wyrażany jest tu zarówno za pośrednictwem zjawiskowych kostiumów, jak i miarowo poruszających się ciał, za którymi próbuje nadążyć kamera, tworząca własną, równie imponującą choreografię.
tekst:
Łukasz Mańkowski
Abhishek Shah
Urodzony w Ahmadabadzie w 1982 roku. Scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy. „Hellaro” to jego pełnometrażowy debiut, uznawany za pierwszy film zrealizowany w stanie Gudźarat, który wygrał najważniejsze nagrody w indyjskiej branży filmowej. Powstał z inspiracji lokalnym folklorem i historią wykluczenia w wiosce Vrajvani w dystrykcie Kaććh. Film w Indiach zebrał pozytywne recenzje, które chwaliły sposób portretowania kultury gudźarackiej i patriarchalnej opresji. W branży Shah jest cenionym reżyserem castingowym, który przyczynił się do odkrycia wielu znanych w Gudźaracie aktorów i aktorek.
2019 Hellaro