18. Pięć Smaków czas zacząć!
To już dziś, to już teraz! Otwieramy 18. edycję Festiwalu – zarówno w kinach w Warszawie, jak i online w całej Polsce. Przed nami 19 dni z najbardziej ekscytującym kinem azjatyckim z różnych stron kontynentu. To radosny i intensywny czas projekcji, spotkań oraz rozmów – serdecznie zapraszamy!
Na 18. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków pokażemy 42 filmy w kinach Muranów i Kinoteka oraz 32 filmy online, dostępne w całej Polsce. Będą to bardzo różne propozycje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Od komercyjnych przebojów, pełnych efektów specjalnych, poprzez nowe głosy, opowiadające w fascynujący sposób o Azji, aż po klasyczne arcydzieła, które trafiają do nas lśniąc blaskiem cyfrowej rekonstrukcji.
Nie zmieniają się stałe punkty festiwalu – konkursowa sekcja Nowe Kino Azji i przebojowa Asian Cinerama równoważą się, dostarczając bardzo odmiennych emocji. Poza tym, wiele skarbów czai się w pozostałych sekcjach. Zapraszamy do spaceru po największej metropolii świata (Tokijskie Opowieści), do refleksji nad związkami człowieka z naturą (Focus: Środowisko) oraz do eksplorowania twórczości jednego z najoryginalniejszych autorów kina hongkońskiego, który od dekad konsekwentnie realizuje swoją artystyczną wizję (Portret: Stanley Kwan). Program uzupełni sekcja Odrestaurowana Klasyka, która zostanie na festiwalu na kolejne lata, oraz Polskie Akcenty. Tutaj pokażemy "Entropię" - krótkometrażowy debiut Anny Fam-Rieskaniemi, reżyserki wietnamskiego pochodzenia. Jest to polska premiera filmu.
Program festiwalu
Oficjalnie festiwal rozpocznie się projekcją pełnego emocji “Pamiętnika z dzieciństwa” w reżyserii Nicka Cheuka w Muranowie o 20:30. Równolegle pokażemy cudowne “Shanghai Blues” mistrza Tsui Harka oraz “Dryfując przez Tokio”, które otworzy przegląd filmowych portretów tokijskiej metropolii.
Pierwsze projekcje odbędą się jednak wcześniej – np. o 16:30 w Muranowie pokażemy znakomity melodramat Stanleya Kwana “Lan Yu”, godzinę później w Kinotece widzowie będą mieli szansę udać się na kontemplację niezwykłej “Shambhali” z Nepalu.
Karnety online
Przez cały czas trwania festiwalu zakupić można karnety on-line oraz pojedyncze dostępy do filmów.
kup karnet
Wszystkie filmy z programu online dostępne są przez cały czas trwania festiwalu, bez wyjątków i ograniczeń.
Zapowiedzi do filmów
Jak co roku, przygotowaliśmy też krótkie zapowiedzi wideo do filmów dostępnych online, w których nakreślamy tło dla opowiadanych w filmach historii.
Wydarzenia dodatkowe
Serdecznie zapraszamy do brania udziału w wydarzeniach, które przygotowaliśmy wokół seansów. W ramach Akademii Azjatyckiej odbędzie się szereg rozmów i debat, które skoncentrują się wokół zagadnień poruszanych w festiwalowych filmach.
spotkania w ramach Akademii Azjatyckiej
Codziennie otwarty będzie też klub festiwalowy, który mieści się, podobnie jak w zeszłym roku, w Amondo Club na Żurawiej 20. Serdecznie zapraszamy!