Aktualności festiwalowe

Dziękujemy za udział w 18. Pięciu Smakach!

04 grudnia 2024

Zakończyliśmy 18. edycję Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Pod patronatem Drewnianego Smoka przelatywaliśmy po tokijskim niebie, zachwycaliśmy się twórczością Stanleya Kwana, zwiększyliśmy też naszą wrażliwość środowiskową. Teraz zapraszamy do wypełnienia pofestiwalowej ankiety, dzięki której w kolejnych latach stworzymy jeszcze lepsze wydarzenie.

Dziękujemy za czas, który z nami spędziliście! Pięciosmakowe filmy oglądaliście w warszawskich kinach, jak i przed ekranami w domowym zaciszu, wypełniając listopad entuzjazmem, dyskusjami w kinach i na łamach grupy Pięć Smaków - Kino Azji, świetną festiwalową energią, i pięknymi momentami. Widzieliśmy Waszą niezwykłą żarliwość, która trwała do samego końca festiwalu. Czujemy, że z roku na rok pięciosmakowa społeczność rośnie i fascynatów kina azjatyckiego jest w Polsce coraz więcej!

Statystyki oglądalności znów przerosły nasze oczekiwania – są naprawdę imponujące! Festiwalowe filmy zostały obejrzane około 35 tysięcy razy – kinowa widownia liczyła łącznie ponad 10 tysięcy, a odsłona online to niemal 25 tysiący wyświetleń. W domowych seansach często uczestniczą więcej niż pojedyncze osoby, stąd wiemy, że liczba osób oglądające festiwalowe filmy jest znacznie większa. Cieszy nas, że tegoroczne statystyki potwierdzają stale rosnące zainteresowanie kulturami Azji, możemy wręcz mówić o eksplozji popularności kina azjatyckiego.

Pięć Smaków pozostaje festiwalem realizowanym w formule hybrydowej – zależy nam, by azjatyckie kino mogło docierać jak najszerzej, jednocześnie zachowując kinowy charakter wydarzenia. W tegorocznym programie znalazło się sześć sekcji, które zwieńczone zostały polskim akcentem w postaci “Entropii”, i pokazami specjalnymi, jakie pojawiły się jako nieplanowana niespodzianka. Łącznie pokazaliśmy 42 filmy w kinach, i 33 na festiwalowej platformie VOD. Do Warszawy przylecieli twórcy z Azji jak i entuzjaści azjatyckiego kina z całej Europy, którzy wybrali zwycięskie filmy naszego konkursu. W kinach odbyły się zarówno rozmowy z twórcami, jak i debaty poświęcone krytyce filmowej, literaturze i azjatyckiej kuchni. Cieszymy się tą rosnącą współpracą z osobami pogłębiającymi azjatyckie konteksty, także na innych, nie tylko filmowych polach. Nagraliśmy dla Was podkasty i rozmowy z twórcami online. które pozostają dostępne także po festiwalu.

Smok odlatuje, powoli szuka swojego gniazda – będzie cierpliwie czekał na przebudzenie. Domknęliśmy nim cykl lunarny i nie wiemy jeszcze, kto lub co będzie nowym patronem festiwalu w przyszłym roku. W tym oczekiwaniu pozostaje nam zaprosić Was na 19. edycję – na pewno będzie wyjątkowa.


Wypełnij ankietę, wygraj specjalne nagrody!

Jak zawsze po zakończeniu festiwalu prosimy o podzielenie się wrażeniami i uwagami w ankiecie ewaluacyjnej. Pomoże nam ona podsumować tegoroczną edycję, lepiej zrozumieć potrzeby widowni i przygotować się do kolejnych wydarzeń. Ankietę można wypełnić do 15 grudnia, a wśród osób, które wezmą w niej udział, rozlosujemy nagrody niespodzianki!

Wypełnij ankietę pofestiwalową


Zwycięzcy festiwalu

Tegoroczny konkurs Nowe Kino Azji należał do Azji Południowo-Wschodniej! Decyzją Międzynarodowego People’s Jury Grand Prix 18. edycji Pięciu Smaków otrzymał w tym roku film z Indonezji – “Monizm” Riara Rizaldiego. Wyróżnienie 18. edycji trafiło z kolei do Chee Sum Chia, za malezyjską “Oazę na chwilę”.


Materiały dodatkowe dostępne są przez cały rok

Co roku na Pięć Smaków przygotowujemy także bogate materiały dodatkowe, realizowane z naszymi partnerami i patronami. Ich celem jest merytoryczne poszerzanie kontekstów filmów z programu. Na stronie festiwalu znajdują się liczne artykuły i podkasty, a także 10 rozmów wideo ze znakomitymi twórcami filmów tegorocznej edycji – w tym rozmowy z Stanleyem Kwanem czy Shin’yą Tsukamoto!

eseje, wywiady, podkasty

rozmowy z twórcami

Dziękujemy partnerom i sponsorom festiwalu

18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków nie mógłby powstać bez finansowego wsparcia następujących instytucji: m. st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Hong Kong Economic and Trade Office Berlin, Create HK, HK Film Development Fund, Ministry of Culture Taiwan, Taipei Economic and Cultural Office Prague, oraz Japan Foundation.

Serdecznie dziękujemy także partnerom i patronom, którzy wspierali nas przy organizacji wydarzenia oraz dbali, aby było ono widoczne w przestrzeni miejskiej i medialnej.

Nasi partnerzy to: Kinoteka, Kino Muranów, Pracownia Szumu.

Nasi patroni medialni to: Zwierciadło, K MAG, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, MINT, Filmweb, Onet, Filmawka, Pełna Sala

Podziękowania: Fundacja Kultura bez Barier, Fundacja Kino Dostępne, Fundacja Obserwatorium, Festiwal Kamera Akcja, Kabak, Amondo, Tajfuny, Linh Nguyen, Asia Travel.

zobacz także

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.